Duda i Zełenski spotkali się we wtorek w Brukseli. Było to pierwsze spotkanie prezydentów.

Reklama

Zapewniłem pana prezydenta, że Polska nieustannie wspiera proeuropejskie aspiracje Ukrainy, zapewniłem pana prezydenta także, że Polska nieustannie wspiera euroatlantyckie aspiracje Ukrainy. Ta kwestia jest dla nas niezwykle ważna, podobnie jak zapewniłem o tym, że cały czas wspieramy starania Ukrainy o zachowanie i przede wszystkim przywrócenie jej integralności terytorialnej - powiedział Duda podczas wspólnego oświadczenia prasowego z Zełenskim.

Polski prezydent powiedział też, że z prezydentem Ukrainy rozmawiał o "tematach trudnych w naszych relacjach, o problemach historycznych, które są w relacjach pomiędzy naszymi narodami". Jak podkreślił, zależy mu ogromnie na tym, aby budować mosty pomiędzy Polakami i Ukraińcami "w duchu prawdy, ale przede wszystkim w duchu pojednania i dobrej współpracy".

Prezydent Zełenski: Polska jest wieloletnim przyjacielem Ukrainy i wspiera jej perspektywę europejską

Polska jest wieloletnim przyjacielem Ukrainy i wspiera jej perspektywę europejską. Broni także integralności i suwerenności Ukrainy - powiedział w Brukseli prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Zełenski powiedział po spotkaniu, że Ukraina jest głęboko wdzięczna za codzienne wsparcie otrzymywane od Polski, która broni interesów Ukrainy na poziomie unijnym. "Jesteśmy także wdzięczni za promowanie bardziej ambitnej agendy naszych relacji z Unią Europejską" - wskazał.

Prezydent Ukrainy odniósł się też do polskiej rocznicy. Jak podkreślił, wybory z 4 czerwca 1989 r. w Polsce otworzyły drogę do upadku reżimu komunistycznego i ułatwiły przywrócenie niepodległości państw w całym regionie.

Reklama