Gdy tylko pojawiały się nieoficjalne informacje o jej możliwej nominacji, krytycy od razu zaczęli wytykać Lagarde, że nie jest ani bankierem centralnym, ani ekonomistką, zatem jej kompetencje do szefowania Europejskiemu Bankowi Centralnemu są ograniczone.

Reklama

Lagarde to prawniczka z wykształcenia, specjalizująca się w prawie pracy i fuzjach oraz przejęciach. Ma jednak rozległe doświadczenie wyniesione również z sektora publicznego i francuskiego rządu, a przede wszystkim praktykę ostatnich ośmiu lat, gdy kierowała Międzynarodowym Funduszem Walutowym (MFW).

Wprawdzie instytucja ta nie zajmuje się polityką monetarną, ale przez dostarczanie pomocy finansowej popadającym w tarapaty krajom zabiega o stabilizowanie światowej gospodarki. Gdy Lagarde kierowała Funduszem, był on między innymi zaangażowany w pomoc dla Grecji i dostarczał jej w czasie kryzysu wsparcia merytorycznego i kroplówki finansowej. MFW był też wtedy mniej pryncypialnie nastawiony do kwestii umorzenia części greckich długów niż kraje strefy euro z Niemcami na czele.

- Jeśli Lagarde zostanie zatwierdzona, będzie pierwszym szefem EBC bez żadnego doświadczenia w polityce pieniężnej. Uważamy, że jej doświadczenie w zarządzaniu, w tym jako przewodniczącej MFW, pomoże jej kierować EBC - ocenił w komentarzu przesłanym PAP dyrektor ds. inwestycji UBS Global Wealth Management Mark Haefele.

Reklama

63-letnia dziś Lagarde na początku lat 80. rozpoczęła współpracę z amerykańską kancelarią prawną Baker & McKenzie, gdzie w ciągu 25 lat przeszła wszystkie szczeble kariery. W 1999 roku jako pierwsza kobieta stanęła na czele rady zarządzającej firmy. Pod jej kierownictwem firma Baker & McKenzie zwiększyła przychód o połowę. Francuzka była też pierwszą kobietą na czele MFW, a jesienią, gdy obejmie stanowisko, będzie pierwszą kobietą kierującą Europejskim Bankiem Centralnym.

W 2005 roku weszła do rządu Dominique'a de Villepina, w którym odpowiadała za handel zagraniczny. Następnie, po objęciu prezydentury przez Nicolasa Sarkozy'ego, na miesiąc objęła tekę ministra rolnictwa i rybołówstwa, po czym w czerwcu 2007 roku stanęła na czele resortu gospodarki, finansów i przemysłu. Stała się w ten sposób pierwszą kobietą na stanowisku ministra finansów nie tylko we Francji, ale także w krajach G7.

Była szefową resortu finansów w latach jednego z największych kryzysów gospodarczych od czasów II wojny światowej. Dała się poznać jako zwolenniczka ściślejszego międzynarodowego nadzoru i wzmocnienia zarządzania gospodarczego w UE. Lagarde jest oceniana jako wytrawna negocjatorka o talencie dyplomatycznym i zwolenniczka "umiarkowanego liberalizmu". "Liberalizm to kwestia prawidłowo stosowanych zasad" - zwykła mawiać.

W 2009 roku dziennik "Financial Times" uznał ją za najlepszego ministra finansów w Unii Europejskiej. W ubiegłym roku magazyn "Forbes" umieścił ją na trzecim miejscu wśród najbardziej wpływowych kobiet świata, za Angelą Merkel i Theresą May.

Reklama

Eksperci wskazują, że jej głównym zdaniem w EBC będzie przeciwdziałanie długotrwałemu spowolnieniu gospodarczemu w strefie euro. Nie jest to proste zdanie, biorąc pod uwagę to, że główna stopa procentowa EBC wynosi już -0,4 proc.

Lagarde jako 15-latka została wicemistrzynią Francji w pływaniu synchronicznym. Jest znana z elegancji. Ma dwóch dorosłych już synów. Jest wegetarianką i nie pije alkoholu.