"Afgański naród nie pozwala ani nigdy nie pozwoli, by jakiekolwiek obce państwo decydowało o jego losie" - napisały w oświadczeniu służby prasowe prezydenta Aszrafa Ghaniego.

Reklama

Po poniedziałkowym spotkaniu z premierem Pakistanu Imranem Khanem w Białym Domu Trump powiedział, że w 10 dni mógłby wygrać wojnę z Afganistanem, "zmiatając Afganistan z powierzchni ziemi".

Oświadczył też, że Pakistan mógłby pomóc w uzgodnieniu politycznego rozwiązania w celu zakończenia trwającej już prawie 18 lat wojny w Afganistanie. Khan z kolei ocenił, że jedynym rozwiązaniem dla Afganistanu jest pokój z talibami oraz wyraził nadzieję, że w najbliższych dniach uda mu się wymusić na talibach kontynuowanie przez nich rozmów pokojowych.

Na początku lipca talibowie oraz afgańscy politycy zobowiązali się do stworzenia "mapy drogowej na rzecz pokoju" oraz rozpoczęcia kontrolowanego procesu pokojowego.

Reklama

Pakistan uważany jest przez USA za jednego z negatywnych bohaterów konfliktu w Afganistanie, gdzie talibowie próbują obalić rząd, wspierany przez międzynarodową społeczność. Waszyngton i Kabul oskarżają Islamabad o pomoc dla zbrojnych grup ekstremistycznych i zapewnianie im schronienia na obszarach przy granicy z Afganistanem.