Johnson "oświadczył, że jeśli umowa ma zostać zawarta, trzeba wyeliminować mechanizm awaryjny (w sprawie Irlandii Północnej). Jest to oczywiście niedopuszczalne i nie wchodzi w zakres mandatu Rady Europejskiej" - oświadczył Barnier w e-mailu skierowanym do przedstawicieli 27 pozostałych państw członkowskich UE, który w czwartek widziała agencja AFP.

Reklama

Jak sugeruje to jego raczej agresywna retoryka, musimy przygotować się na sytuację, w której (Johnson) daje pierwszeństwo planowaniu "no deal" (braku porozumienia), częściowo po to, by wywrzeć presję na jedność 27 państw UE - dodał Barnier.

W czwartek wieczorem z Johnsonem jako nowym brytyjskim premierem ma rozmawiać po raz pierwszy przez telefon przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.

Wcześniej tego dnia Johnson, przemawiając w Izbie Gmin po raz pierwszy jako premier, ostrzegł, że umowa z UE w sprawie brexitu jest "nie do zaakceptowania" dla brytyjskiego parlamentu i Wielkiej Brytanii. Wezwał do usunięcia z niej mechanizmu awaryjnego i oświadczył, że jest gotów zdecydować się na brexit bez umowy.

Johnson poinformował, że "zdecydowanie wolałby wyjść (ze Wspólnoty) na podstawie porozumienia" i zapewnił, że "będzie pracował ze wszystkich sił, aby do tego doszło". Ostrzegł zarazem, że jeśli UE odmówi renegocjacji warunków brexitu, to zdecyduje się wyprowadzić Zjednoczone Królestwo z Unii 31 października bez umowy.

rzeanalizujemy każdą koncepcję Wielkiej Brytanii dotyczącą spraw opuszczenia UE, które są zgodne z istniejącym porozumieniem w sprawie wyjścia. Oczywiście jesteśmy gotowi na ponowne przepracowanie deklaracji politycznej zgodnie z wytycznymi Rady Europejskiej - napisał Barnier w e-mailu.

Brak porozumienia nigdy nie będzie wyborem UE, ale wszyscy musimy być gotowi na wszystkie scenariusze - zaznaczył.

Odnotowuję liczne i mocne reakcje na to wystąpienie w Izbie Gmin. W tym kontekście musimy z uwagą śledzić nowe reakcje i zmiany polityczne i gospodarcze w Wielkiej Brytanii w następstwie tego wystąpienia - skwitował.

Juncker do Johnsona: Umowa ws. brexitu jest jedyną możliwą

Szef KE Jean-Claude Juncker powiedział w czwartek przez telefon nowemu brytyjskiemu premierowi Borisowi Johnsonowi, że umowa o wyjściu jego kraju z UE, uzgodniona przez b. premier Theresę May w listopadzie ub.r., jest najlepszą i jedyną możliwą umową ze Wspólnotą.

Treść rozmowy zrelacjonowała na Twitterze rzeczniczka KE Mina Andreewa.

Juncker przekazał Johnsonowi, że UE przeanalizuje wszelkie pomysły przedstawione przez Wielką Brytanię, pod warunkiem, że są one zgodne z umową o wyjściu.

Andreewa poinformowała też, że obaj politycy wymienili się numerami telefonów komórkowych.