Jak powiedział agencji Interfax zastępca szefa departamentu bezpieczeństwa regionalnego stolicy Wasilij Olejnik. grupa obywateli złożyła wniosek o zgodę na organizację w dniu 25 sierpnia pochodu z placu Puszkinskiego do prospektu Sacharowa, a następnie wiecu.

Reklama

Organizatorzy zostali poinformowani o możliwości przeprowadzenia jedynie wiecu, bez przemarszu prospektem Sacharowa. Pozwala to organom wykonawczym podjąć kroki w celu zapewnienia warunków do zorganizowania imprezy publicznej i zapewnienia bezpieczeństwa jej uczestnikom - powiedział Olejnik.

W poniedziałek rosyjska opozycja zapowiedziała na sobotę 17 sierpnia kolejną demonstrację na rzecz wolnych wyborów władz stolicy. 10 sierpnia w legalnej demonstracji wzięło udział ponad 50 tys. osób. Była to najliczniejsza akcja protestu zorganizowana w Moskwie przez opozycję w ciągu ostatnich ośmiu lat, mimo tego że większość jej liderów została wcześniej zatrzymana.

Podczas tej ostatniej manifestacji i dwóch poprzednich 27 lipca i 3 sierpnia w stolicy Rosji zatrzymano łącznie ponad 2,4 tysiąca osób.

Reklama

Uczestnicy tych protestów wyrażali sprzeciw wobec niedopuszczenia opozycyjnych kandydatów do zaplanowanych na 8 września wyborów do Rady Miejskiej Moskwy.

We wtorek Moskiewski Sąd Miejski uchylił decyzję lokalnej komisji wyborczej zakazującej jednemu z liderów demokratycznej partii Jabłoko Siergiejowi Mitrochinowi startu w wyborach do władz miejskich.

W środę okręgowa komisja wyborcza 43. jednomandatowego okręgu wyborczego zgodnie z poleceniem sądu wpisała Mitrochina na listę kandydatów. Wcześniej dwukrotnie odrzuciła jego kandydaturę, tłumacząc nieprawidłowościami na listach osób popierających Mitrochina. Decyzje te polityk zaskarżył do sądu. Obecnie z liczba zarejestrowanych kandydatów ramienia partii Jabłoko wzrosła do czterech osób.