Pieskow powiedział, że takiego wydarzenia obecnie nie ma w grafiku Putina. Agencja RIA Nowosti, cytując tę wypowiedź, zaznacza, iż Putin "na razie" nie planuje obecności na obchodach w Polsce.

Reklama

We wrześniu br. Putin mówił, że w styczniu 2020 roku odwiedzi Izrael, by wziąć udział w uroczystościach z okazji 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz i w odsłonięciu pomnika ofiar blokady Leningradu. Rosyjski prezydent nie podał dokładnej daty wizyty w Izraelu.

W obchodach w Polsce 27 stycznia 2020 r. wezmą udział m.in. prezydenci: Finlandii – Sauli Niinistoe, Izraela – Reuven Rivlin, Malty – George William Vella, Niemiec – Frank-Walter Steinmeier. Udział w obchodach rocznicowych potwierdził już król Hiszpanii Filip VI Burbon. 27 stycznia w ceremonii uczestniczyła będzie para królewska z Holandii - król Wilhelm-Aleksander i królowa Maksyma, a także premier tego kraju Mark Rutte. Szwecję reprezentowali będą następczyni tronu księżniczka Wiktoria, premier Stefan Loefven i przewodniczący parlamentu Andreas Norlen.

Na czele greckiej delegacji stanie premier Kyriakos Mitsotakis, a estońskiej - minister ds. populacji Riina Solman. Łącznie oczekiwanych jest kilkadziesiąt delegacji państwowych, a także przedstawiciele instytucji międzynarodowych.

Rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz przypada 27 stycznia - w dniu, gdy w 1945 roku obóz wyzwolili żołnierze Armii Czerwonej. Dzień ten obchodzony jest na świecie jako Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.