Maksym S. przygotowywał zamach terrorystyczny w Puławach. Planował zdetonować samochód-pułapkę wypełniony materiałami wybuchowymi przed jednym z centrów handlowych - podaje tvp.info. Jjak wynika bowiem wynika z komunikatu ABW, mężczyzna "uległ silnej radykalizacji", przeszedł na islam i przyjął imię "Muhamat". Kontaktował się też z obywatelami Tadżykistanu i z Czeczenami mieszkającymi w Polsce. Agencja wyjaśnia, że funkcjonariusze przeszukali też już ich mieszkania i samochody.

Reklama

Podejrzanemu przedstawiono zarzut przygotowania do zdarzenia zagrażającego życiu lub zdrowiu wielu osób oraz mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać eksplozji materiałów wybuchowych lub łatwopalnych albo innego gwałtownego wyzwolenia energii. Przygotowania te polegały na wejściu w porozumienie z innymi osobami o radykalnych poglądach religijnych, wyrażaniu gotowości do przeprowadzenia zamachu terrorystycznego polegającego na zdetonowaniu samochodu pułapki w obiektach użyteczności publicznej oraz uzyskiwanie środków w postaci pieniędzy oraz broni - tłumaczy portalowi tvp.info Prokuratura Krajowa. Maksym S. usłyszał też zarzuty za groźby pobicia "niewiernych lub bezwyznaniowców". Sąd wydał zgodę na areszt

Według tvp.info Ukraińca mogli wydać albo jego współpracownicy albo współlokatorzy, których zastraszał i którzy uważali go za fanatyka religijnego.