Jak stwierdziła Soereide w rozmowie z agencją Reutera, fundusz może zostać ogłoszony oficjalnie w tym tygodniu. Inicjatywa ma przypominać oenzetowski fundusz do walki z wirusem ebola utworzony w 2014 r. Wówczas zgromadzono ok. 9 mld USD. Jeszcze nie wiadomo, jak dużo pieniędzy zostanie przeznaczonych na powstrzymanie koronawirusa.

Reklama

Głównym odbiorcą pieniędzy mają być państwa rozwijające się ze słabo rozwiniętą infrastrukturą zdrowotną. Chcemy zapewnić, by wysiłki były tak skoordynowane i tak wczesne, jak tylko możliwe - powiedziała norweska minister.

W czwartek sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres wezwał bogate kraje do pomocy tym biedniejszym. W interesie bogatych krajów jest aby wziąć udział w globalnej odpowiedzi na pandemię, bo kryzys może przyjść z każdej strony, w każdym momencie - powiedział.

Jak dotąd na całym świecie ponad 340 tys. osób zostało zainfekowanych nowym koronawirusem, a ponad 14,5 tys. zmarło. W ostatnich dniach pierwsze przypadki potwierdzonych zakażeń pojawiły się w Angoli, Erytrei, Ugandzie i w Strefie Gazy.