Zastępuje na tym stanowisku należącą do tej samej grupy politycznej Irlandkę Mairead McGuinness, która została unijnym komisarzem ds. usług finansowych.

Reklama

Zgłoszona przez EPL Metsola była jedynym kandydatem na to stanowisko. 41-latka jest pierwszym przedstawicielem Malty, który został wiceszefem europarlamentu.

Wybór na pierwszą wiceprzewodniczącą to ogromny zaszczyt. Będę nadal silnym głosem obywateli Europy i Malty - oświadczyła po wyborze Metsola. Zadeklarowała przy tym, że będzie nadal pracować nad budowaniem mostów ponad podziałami politycznymi.

Metsola zasiadła po raz pierwszy w Parlamencie Europejskim w 2013 r. Później była wybierana w 2014 i 2019 r. Z zawodu jest prawniczką, specjalizującą się w prawie europejskim i polityce.

Maltanka niejednokrotnie zarzucała polskim władzom podważanie praworządności i działanie w sposób niezgodny z wartościami Unii Europejskiej.

W Parlamencie Europejskim Metsola jest koordynatorką grupy EPL w Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych oraz przewodniczy delegacji swojej partii krajowej w grupie EPL. Jest także współprzewodniczącą intergrupy ds. przeciwdziałania korupcji w PE.

Urodzona w 1979 roku deputowana jest mężatką i matką czterech chłopców. Ukończyła Uniwersytet Maltański i College of Europe w Brugii.