Straż Kapitolu USA ostrzegła w poniedziałek polityków Partii Demokratycznej przed trzema nowymi, gwałtownymi protestami planowanymi przez zwolenników Donalda Trumpa, w tym przed próbą zablokowania gmachu parlamentu oraz zabicia kongresmenów - pisze portal Huffington Post.
Reklama

Marsz zbrojnych grup na stolicę i plany zabójstw?

Deputowani Partii Demokratycznej zostali poinformowani o zagrożeniach podczas telefonicznego briefingu w poniedziałek wieczorem czasu miejscowego. Zgromadzenia planowane przez zwolenników odchodzącego prezydenta to marsz zbrojnych grup na stolicę, demonstracja na cześć zastrzelonej przez policję uczestniczki zamieszek Ashli Babitt oraz plan otoczenia kordonem Kapitolu, Białego Domu i Sądu Najwyższego.

Reklama

Według rozpowszechnianych w mediach społecznościowych wiadomości uzbrojeni zwolennicy Trumpa mieliby w ten sposób zablokować dostęp do Kapitolu Demokratom i uniemożliwić zaprzysiężenie Joe Bidena na prezydenta. W ocenie straży Kapitolu plany mogą obejmować również zabójstwa polityków lewicy oraz Republikanów niepopierających prób podważenia wyników wyborów prezydenckich, w których Trump przegrał. Straż miała zaznaczyć, że nie wiadomo, czy plany te zostaną zrealizowane. Służby oraz Gwardia Narodowa przygotowują się na przybycie do Waszyngtonu dziesiątek tysięcy uzbrojonych demonstrantów.

Ekstremiści korzystali z Parlera?

Jednym z forów, na których mieli organizować się ekstremiści, był portal społecznościowy Parler, który w poniedziałek przestał funkcjonować w wyniku zawieszenia wsparcia dla tej aplikacji przez usługi Apple, Google i Amazona.

Reklama

Według Huffington Post podczas telekonferencji demokratyczni kongresmeni mieli wyrazić obawy na temat potencjalnego zagrożenia ze strony ich republikańskich kolegów, a także sabotażu ze strony administracji Trumpa.

Nie sądzę, by ktokolwiek miał pewność, że ludzie w Pentagonie (...) czy ministerstwo bezpieczeństwa narodowego, gdzie nawet nie wiadomo, kto rządzi, będą nastawieni na współpracę - miał powiedzieć jeden z kongresmenów. W poniedziałek do dymisji podał się p.o. szefa resortu Chad Wolf.

Niektórzy mieli domagać się ustawienia bramek do wykrywania metalu dla kongresmenów uczestniczących w inauguracji Bidena.

Ochrona na Kapitolu / PAP/EPA / SHAWN THEW

Budynki obstawia Gwardia Narodowa

Wiadomo, że "na ulice Waszyngtonu do soboty skierowanych ma zostać 10 tysięcy żołnierzy Gwardii Narodowej. Oprócz nich bezpieczeństwa ceremonii zaprzysiężenia Demokraty Joe Bidena za nieco ponad tydzień pilnować będą inne służby, w tym policja", podaje Onet.pl.

"Kongres jest ogrodzony ponad dwumetrowym ogrodzeniem, do gmachu nie ma dostępu. Budynki kongresowe oraz rządowe obstawia Gwardia Narodowa. Większa część błoni National Mall jest zamknięta, a miasto patrolują funkcjonariusze, także w cywilnych samochodach bez oznaczeń".

Ochrona na Kapitolu / PAP/EPA / SHAWN THEW