"CNN" podała, że Joshowi Palerowi Linowi oraz Lei Se, turystom na co dzień mieszkającym w USA i prowadzącym swój kanał na YouTube, odebrano paszporty. Władze balijskie mają zdecydować, czy zostaną deportowani za naruszenie obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa.

Reklama

22 kwietnia vlogerzy opublikowali filmik, na którym widać, jak Se wchodzi do sklepu i zostaje wyproszona, ponieważ nie zakryła nosa i ust. Następnie maluje sobie maseczkę na twarzy i bez problemu wchodzi do środka. Tydzień później oboje zostali zatrzymani przez balijską policję.

Para vlogerów od tego czasu usunęła wideo, które zdążyło zyskać 3,4 mln wyświetleń, i opublikowali przeprosiny.

Indonezja, w której od początku pandemii zarejestrowano 1 651 794 przypadki zakażenia koronawirusem oraz 45 tys. zgonów w związku z Covid-19, w sposób restrykcyjny przestrzega nakazu zakrywania ust i nosa w miejscach publicznych. Policja ma prawo dawać mandaty w przypadku popełnienia wykroczenia po raz pierwszy oraz deportować osobę, która łamie ten zakaz po raz drugi. W przypadku vlogerów za okoliczność obciążającą uznano popularność, jaką zyskało ich nagranie w internecie. Władze balijskie powiedziały w rozmowie z "CNN", że w ciągu jednego tygodnia na wyspie wystawiono 8864 mandaty.