Aprobata kryzysowa WHO jest dla urzędów w poszczególnych krajach sygnałem dotyczącym skuteczności i bezpieczeństwa szczepionki – ocenia agencja Reutera.

Zielone światło od WHO umożliwia również preparatowi Sinovacu udział w programie COVAX, który dostarcza szczepionki do biednych krajów, a obecnie mierzy się z ograniczeniem podaży w wyniku wstrzymania eksportu preparatów z Indii.

Reklama

Niezależny panel ekspertów zalecił stosowanie szczepionki Sinovacu u osób w wieku 18 lat i starszych. Nie przewidziano górnej granicy wiekowej. Szczepienie wymaga podania dwóch dawek w odstępie 2-4 tygodni – przekazała agencja Reutera.

Szczepionka na koronawirusa

Szczepionka Sinovacu była poddawana testom klinicznym w kilku krajach, a jej skuteczność w zapobieganiu zachorowaniom na Covid-19 wahała się w tych badaniach między 50,7 a 83,5 proc. Jest stosowana na masową skalę w Chinach kontynentalnych, a miliony dawek trafiły według państwowych mediów za granicę.

Wcześniej WHO udzieliła już kryzysowej aprobaty szczepionce stworzonej przez pekińskie zakłady państwowej chińskiej grupy farmaceutycznej Sinopharm.

W Chinach kontynentalnych podawane są zarówno preparaty Sinovacu, jak i specyfik Sinopharmu. W kraju stosowanych jest również kilka innych rodzimych szczepionek, które nie zostały jak dotąd zatwierdzone przez WHO.