- Chciałbym podziękować rządowi Niemiec za wszystko to, co zrobił, aby wesprzeć ukraińską obronę w obliczu rosyjskiej inwazji - powiedział Austin.

Pistorius, zaprzysiężony kilka godzin wcześniej, zapewnił, że RFN jest gotowa udzielać dalszej pomocy Ukrainie, a Niemcy stoją ramię w ramię ze swoimi sojusznikami. - Razem z naszymi partnerami będziemy dalej wspierać Ukrainę w jej walce o wolność, niepodległość i suwerenność - oświadczył.

Reklama

Minister zapewnił po odebraniu nominacji, że jego resort jak najszybciej zajmie się kwestią przekazania Ukrainie sprzętu wojskowego z zasobów Bundeswehry.

Decyzja o Leopardach zależna od kroku USA

Agencja Reutera zwróciła uwagę, że Waszyngton i Berlin czekają rozmowy dotyczące decyzji o przekazaniu Ukrainie czołgów, aby pomóc jej w wojnie z Rosją. Decyzja Berlina o wysłaniu do Kijowa czołgów Leopard jest zależna od tego, czy Amerykanie przekażą Ukrainie swojeczołgi M1 Abrams, jak zapewnia strona niemiecka.

W piątek, w bazie lotniczej USA Ramstein w Niemczech zaplanowano spotkanie grupy kontaktowej ds. pomocy wojskowej dla Ukrainy. Oczekuje się podjęcia decyzji o pomocy wojskowej dla Ukrainy wartej miliardy dolarów, ale spotkanie prawdopodobnie zostanie uznane za porażkę, chyba że doprowadzi do przekazania czołgów, które według Kijowa są potrzebne do odparcia rosyjskich ataków - ocenił Reuters.