Pierwotnie start miał się odbyć w czwartek. Za powód przełożenia uruchomienia sondy w ramach misji realizowanej przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) podano ryzyko wystąpienia wyładowań atmosferycznych, o czym poinformowała ESA w czasie czwartkowej relacji na żywo.

Reklama

Ważąca 5 ton sonda ma dotrzeć do układu Jowisza, w którym zbada trzy jego lodowe księżyce: Ganimedesa, Europę i Kallisto. Są to tzw. lodowe księżyce i przypuszcza się, że pod warstwami lodu mogą istnieć oceany płynnej wody.

Reklama

Misja JUICE

Misja JUICE (JUpiter ICy Moons Explorer) to projekt realizowany przez Europejską Agencję Kosmiczną, polegający na wystrzeleniu ważącej 5 ton sondy mającej dotrzeć do układu Jowisza, w którym zbada trzy jego lodowe księżyce: Ganimedesa, Europę i Kallisto. Celem misji jest poznanie tych księżyców oraz zbadanie środowiska wokół Jowisza. Szacowany budżet przedsięwzięcia to około 1,6 mld euro. Przygotowania do misji trwają od 10 lat.

Wkład w misję ma również Creotech Instruments, odpowiadający za montaż elektroniki dwóch z łącznie dziesięciu instrumentów badawczych umieszczonych na pokładzie sondy Juice: komputera instrumentu RPWI oraz systemu zasilania instrumentu SWI. Ponadto zespół inżynierów elektroników spółki w partnerstwie z hiszpańskim oddziałem Airbus D&S Crisa brał udział w procesie testowania oraz charakteryzacji modeli kwalifikacyjnego (EQM) oraz lotnego (PFM), podsystemów zasilania (PCDU/EPS) oraz baterii całej sondy Juice.

Reklama

"Wydarzenie komentuje cały świat"

Misje kosmiczne o tak dużej skali jak zbliżająca się do startu misja Juice to wydarzenia, które szeroko komentuje cały świat i nie tylko sektor kosmiczny. W końcu jako ludzkość pierwszy raz tak dokładnie zbadamy warunki fizyczne panujące w środowisku Jowisza, największej planety Układu Słonecznego. W całe przedsięwzięcie zaangażowani są specjaliści z różnych krajów, firm i sztab wybitnych ekspertów z wąskich dziedzin. Nam jako Creotech Instruments powierzono odpowiedzialne zadanie montażu wysoce skomplikowanej elektroniki dla dwóch instrumentów badawczych umieszczonych na pokładzie sondy, której wystrzelenie będziemy mogli wszyscy obserwować już jutro - skomentował prezes Grzegorz Brona, cytowany w komunikacie.

Dodał, że "udział w takiej misji to ogromne wyróżnienie i prestiż, a także solidne referencje, które możemy z powodzeniem wykorzystywać w prowadzonych przez nas rozmowach biznesowych". Misja Juice obejmująca lot i zaplanowane badania zajmie kolejnych kilkanaście lat, podczas gdy my będziemy kontynuowali misję Creotech Instruments, coraz mocniej zaznaczając swoją pozycję na arenie międzynarodowej i przyczyniając się do rozwoju branży kosmicznej - polskiej, europejskiej oraz światowej - zaznaczył.

Podróż w kierunku Jowisza

Start rozpoczłą trwającą około 8 lat podróż sondy JUICE w kierunku Jowisza, który znajduje się w odległości 5 razy większej od Słońca niż Ziemia. Następnie, po dotarciu w okolice Jowisza w 2031 roku, sonda JUICE w trakcie 35 przelotów obok gazowego olbrzyma zbada jego największe księżyce: Ganimedesa, Europę i Kallisto. Zwieńczeniem misji będą rozszerzone badania pierwszego z wymienionych księżyców, kiedy to w 2034 roku JUICE jako pierwsza sonda w historii okrąży księżyc inny niż księżyc Ziemi, podano w materiale.

Misja JUICE ma pomóc w weryfikacji teorii, że warunki panujące na większej głębokości lodowych księżyców Jowisza, z obecnością wody w stanie ciekłym włącznie, mogą okazać się dogodne dla występowania życia.

Instrumenty badawcze biorące udział w misjach badających głęboki kosmos, jak ma to miejsce w przypadku JUICE, muszą odpowiadać znacznie wyższym wymaganiom i oczekiwaniom co do niezawodności w porównaniu do np. satelitów przeznaczonych do operowania na orbicie ziemskiej. Musimy brać pod uwagę, że komunikacja z sondą JUICE od momentu nadania przez nią komunikatu do chwili odbioru przez sondę sygnału zwrotnego, będzie trwać blisko 2 godziny, dlatego kluczowym dla powodzenia misji jest wysoki poziom autonomiczności systemów oraz ich niezawodności w ekstremalnie trudnych warunkach próżni z wysoką radiacją i zmiennymi temperaturami. Creotech Instruments dysponuje odpowiednim doświadczeniem w montażu elektroniki przeznaczonej do badania głębokiego kosmosu, odpowiadaliśmy m.in. za produkcję podzespołów orbitera TGO (ang. Trace Gas Orbiter), który wykonuje zobrazowania powierzchni Marsa w ramach misji ExoMars. Udział w misji JUICE jest więc dla nas nie pierwszym, ale kolejnym cennym doświadczeniem i potwierdzeniem unikatowych na polskim rynku kompetencji, które rozwinęliśmy w spółce - dodał wiceprezes Jacek Kosiec.

Creotech Instruments

Creotech Instruments jest największą polską firmą produkującą i dostarczającą na światowy rynek technologie kosmiczne oraz specjalistyczną elektronikę i aparaturę, m.in. na potrzeby komputerów kwantowych, kryptografii kwantowej czy laboratoriów fizyki kwantowej i wysokich energii. Spółka zadebiutowała na głównym rynku GPW w lipcu 2022 r., przenosząc się z rynku NewConnect.