SBU zgromadziła dowody świadczące o tym, że kolaborantka przekazywała siłom okupacyjnym informacje o ukraińskich obrońcach w przyfrontowych regionach obwodu donieckiego - czytamy w komunikacie.

Reklama

Zatrzymanie informatorki

Kobieta została zatrzymana w czerwcu ubiegłego roku w ramach operacji specjalnej w Krzemieńczuku w środkowej części kraju, gdzie - jak podaje SBU - próbowała ukryć się przed wymiarem sprawiedliwości.

Według śledczych była ona osobistą informatorką gen. Siergieja Dubińskiego ps. Chmuryj z rosyjskiego wywiadu wojskowego, który jest związany z zestrzeleniem pasażerskiego boeinga. Zginęło wtedy 298 osób.

Po rozpoczęciu przez Rosję pełnowymiarowej napaści na Ukrainę w ubiegłym roku kobieta skontaktowała się z Dubińskim, którego zna osobiście, i zaproponowała swoją pomoc - pisze SBU. Gromadziła i przekazywała dane o miejscach bazowania i przemieszczania się ukraińskich sił, o obiektach fortyfikacyjnych oraz nagrywała skutki rosyjskich ataków. Zbierała i wysyłała też siłom przeciwnika dane uczestników ruchu oporu.