W materiale z linii frontu dziennikarze opisują, jak wykorzystywana jest tam broń zachodnia: ultralekkie haubice M777 i niemieckie działo samobieżne PzH 2000. Ukraińcy - jak wynika z materiału - wykorzystują tę broń pod Awdijiwką i na kierunku bachmuckim.

Reklama

Według danych blogu Oryx, specjalizującego się w dokumentowaniu strat w sprzęcie podczas trwającej inwazji rosyjskiej, w czerwcu br. Ukraińcy zniszczyli bądź uszkodzili ponad 60 sztuk artylerii rakietowej i lufowej armii rosyjskiej - podkreśla Radio Swoboda. Jeśli weźmiemy wskaźniki strat artylerii, to jest to 1:3 na korzyść Ukrainy - powiedział dziennikarzom izraelski ekspert wojskowy Jigal Lewin. Radio Swoboda przypomina, że pod względem liczby dział i amunicji Rosja ma kilkakrotną przewagę nad Ukrainą.

Straty Rosjan

Jednocześnie Rosjanie już jesienią 2022 roku zdali sobie sprawę, że ich artyleria jest mniej skuteczna od ukraińskiej i postawili na atakowanie jej dronami Lancet - wskazuje ukraiński ekspert Mychajło Żyrochow. Do tej pory Lancety zadają największe szkody artylerii ukraińskiej - powiedział ekspert.

Reklama

Kontrofensywa ukraińska

Radio Swoboda zwraca uwagę, że Rosja miesiącami przygotowywała się do kontrofensywy ukraińskiej na południu kraju. Rosjanie wykopali kilka linii obrony, całkowicie zaminowali trasy, przygotowali pozycje artylerii i innego sprzętu. Tak więc teraz artyleria ukraińska ma przed sobą liczne cele, a i ze strony rosyjskiej ogień jest bardzo silny - podkreśla Radio Swoboda.

Armia ukraińska gromadziła przez kilka miesięcy i oszczędzała amunicję. Teraz intensywnie wykorzystuje te zapasy. Nowoczesne technologie zachodnie dają armii ukraińskiej możliwość uderzeń bardziej precyzyjnych, na większą odległość i z większą skutecznością. Jednak jeśli ofensywa armii ukraińskiej przedłuży się, to znów może pojawić się kwestia dostaw amunicji - konkluduje Radio Swoboda.