Jednostce będzie przewodniczył szef gabinetu premiera Jean-Denis Combrexelle. Znajdą się w niej m.in. przedstawiciele resortów spraw wewnętrznych, zdrowia, rolnictwa i transportu, a także poszczególnych departamentów.

Reklama

Fala upałów

"W ciągu najbliższych kilku dni Francja może doświadczyć najgorętszego okresu tego lata" – napisał dziennik „Le Monde”. Fala upałów, która od wtorku występuje lokalnie w rejonie Lyonu w środkowo-wschodniej Francji, rozprzestrzeni się od niedzieli na południową część kraju – poinformował z kolei dziennik „Le Figaro”.

Ten nagły wzrost temperatur jest spowodowany kopułą ciepła, która osiądzie nad Francją – wyjaśnia Cyril Bonnefoy z francuskiego kanału pogodowego La Chaine Meteo. Jest to zjawisko, kiedy ciepła masa powietrza zostaje uwięziona, powodując utrzymywanie się wysokich temperatur. W czwartek rano w siedmiu departamentach na wschodzie i południowym wschodzie kraju obowiązywał pomarańczowy alert przed falą upałów.

Elektrownie zmniejszą produkcję?

Krajowy operator elektrowni jądrowych EDF poinformował, że z powodu upałów i wzrostu temperatury wody potrzebnej do chłodzenia reaktorów elektrowni może dojść do zmniejszenia produkcji w dwóch siłowniach - Bugey (departament Ain) od 19 sierpnia i Tricastin (departament Drome) od 20 sierpnia.

Szacuje się, że temperatury osiągną najwyższe wartości w poniedziałek i wtorek, a spadną dopiero w połowie lub pod koniec przyszłego tygodnia. Jak informuje narodowa służba meteorologiczna Meteo-France, temperatury będą dochodzić do 40 stopni Celsjusza.