W 2010 roku prezydent Polski Lech Kaczyński i 95 innych osób zginęło w katastrofie lotniczej w Rosji. Polscy urzędnicy stwierdzili, że katastrofa była "zabójstwem politycznym" zaaranżowanym przez Kreml. Rosja zaprzeczyła tym zarzutom. W 2022 r. polska komisja rządowa opublikowała raport, w którym stwierdzono, że przyczyną katastrofy była celowa detonacja podłożonych ładunków wybuchowych - czytamy w materiale SBS.

Reklama

Inni wrogowie Władimira Putina, którzy zginęli lub otarli się o śmierć, to według australijskiego nadawcy tak znane opinii publicznej osoby jak Jewgienij Prigożyn, założyciel grupy Wagnera; Aleksiej Nawalny, jeden z przywódców rosyjskiej opozycji, który miał zostać otruty bojowym środkiem Nowiczok, ale przeżył; czy Siergiej Skripal, oficer rosyjskiego wywiadu wojskowego, który był podwójnym agentem brytyjskich służb i o włos uniknął śmierci po tym jak wraz z córką został również otruty Nowiczokiem w 2018 roku; Aleksander Litwinienko - były agent KGB i krytyk Putina, który zmarł w 2006 r. w londyńskim szpitalu po wypiciu herbaty z radioaktywnym polonem-210.

Wśród mniej znanych osób, które zmarły w tajemniczych okolicznościach SBS wymienia Pawła Antowa - polityka i oligarchę, który w czerwcu 2022 r. wypadł z 3. piętra hotelu w Indiach, a wcześniej w prywatnej korespondencji miał krytykować rosyjską inwazję na Ukrainę; Rawiła Maganowa - prezesa koncernu naftowego Lukoil, który we wrześniu ubiegłego roku wypadł z okna szpitala w Moskwie.