"W wyniku operacji miejscowego ruchu oporu, koordynowanego przez HUR, "ucierpiały" prowizoryczne "koszary" oddziału gwardii narodowej (...) Achmat 1" - podał HUR w komunikacie na Telegramie.

Achmat 1 to jednostka Oddziałów Specjalnych Szybkiego Reagowania (SOBR), wchodzących w skład rosyjskiej Gwardii Narodowej. W przypadku Czeczenii jednostki formalnie należące do Rosgwardii faktycznie podlegają Kadyrowowi.

Reklama

Jak podał HUR, po zajęciu przez Rosjan Enerhodaru kadyrowcy "zagarnęli i przystosowali do swoich potrzeb" budynek, gdzie wcześniej mieścił się oddział jednego z banków ukraińskich. Rankiem w poniedziałek doszło w tym gmachu do eksplozji i pożaru.

"Dane o liczbie zabitych i rannych kadyrowców są ustalane" - oświadczył HUR. Zapewnił, że "nie ma zabitych i poszkodowanych wśród ludności cywilnej".

Enerhodar leży w okupowanej przez Rosjan części ukraińskiego obwodu zaporoskiego. Obok miasta znajduje się Zaporoska Elektrownia Atomowa - największa siłownia atomowa w Europie, którą wojska rosyjskie zajęły w marcu ubiegłego roku.