Rozmawiamy o tym (o wspólnych manewrach wojskowych) ze wszystkimi, w tym z KRLD. (...) oczywiście, dyskutujemy o tym - powiedział Szojgu, podsumowując swoją ubiegłotygodniową wizytę w Pjongjangu.

Rosyjskie media przekazały też jego wypowiedź dotyczącą tego, że w bieżącym roku nie odbędą się regularne manewry wojskowe Zapad, które Rosja przeprowadzała wspólnie z Białorusią.

Reklama

O możliwości odwołania ćwiczeń Zapad 23 informowało wcześniej brytyjskie ministerstwo obrony. - Słabe wyniki rosyjskich sił zbrojnych na Ukrainie uwypukliły fakt, że połączone manewry strategiczne miały ograniczoną wartość szkoleniową i w dużej mierze miały charakter pokazowy. Rosja prawdopodobnie odwołała Zapad 23 z powodu zbyt małej liczby dostępnych żołnierzy i sprzętu. Istnieje realna możliwość, że rosyjskie przywództwo jest również wrażliwe na krytykę wewnętrzną, wynikającą z przeprowadzenia kolejnych zręcznie wyreżyserowanych manewrów w czasie wojny - napisano w aktualizacji wywiadowczej brytyjskiego resortu obrony 28 sierpnia.