Odnotowano też naruszenie strefy identyfikacji obrony powietrznej (ADIZ) Tajwanu przez 11 chińskich samolotów wojskowych, w tym przez myśliwce J-16, co spotkało się z „odpowiednią reakcją” sił tajwańskich – przekazał resort.

Xi Jinping o gotowości bojowej

Przywódca ChRL Xi Jinping wezwał w piątek armię do wszechstronnego podnoszenia gotowości bojowej – poinformowała w niedzielę oficjalna chińska agencja prasowa Xinhua, relacjonując inspekcję Xi w jednostce wojskowej na północnym wschodzie ChRL.

Reklama

Lotniskowiec Shandong, który wszedł do służby w 2019 roku, uczestniczył również w ćwiczeniach wokół Tajwanu w kwietniu. W czerwcu przepłynął Cieśniną Tajwańską – przypomina agencja Reutera.

W sobotę przez cieśninę oddzielającą Tajwan od Chin kontynentalnych przepłynęły okręty z USA i Kanady. Zbiegło się to w czasie ze szczytem G20 w Indiach, w którym uczestniczyli przywódcy obu tych państw.

Komunistyczne władze w Pekinie uznają demokratycznie rządzony Tajwan za część ChRL i dążą do przejęcia nad nim kontroli, nie wykluczając przy tym możliwości użycia siły. Większość Tajwańczyków nie jest zainteresowana przejściem pod władzę Pekinu, a rząd w Tajpej zapowiada walkę o wolność.