Ruben Wardanian zatrzymany przy próbie wyjazdu

Azerbejdżański portal Haqqin podaje, że Wardanian został zatrzymany w korytarzu laczyńskim - jedynej drodze łączącej Górski Karabach z Armenią - przy próbie wyjazdu z enklawy.

Wardanian kierował rządem Górskiego Karabachu od listopada 2022 roku do lutego 2023 roku. Jest biznesmenem, wiele lat prowadził interesy w Rosji i uważany był za jednego z najbogatszych przedsiębiorców w tym kraju. Jesienią 2022 roku, około pół roku po agresji rosyjskiej na Ukrainę, zrzekł się obywatelstwa Rosji i ogłosił, że przeprowadza się do Górskiego Karabachu. W wywiadzie dla portalu Meduza Wardanian tłumaczył, że chciał stanąć po stronie Karabachu i uznał, że musi zrzec się obywatelstwa innego kraju, czyli Rosji.

Wardanian. Miliarder z ambicjami politycznymi

Reklama

Wardanian urodził się w Erywaniu; w Rosji mieszkał od 17. roku życia, ukończył tam uczelnię i rozpoczął karierę w finansach. Był prezesem moskiewskiego banku inwestycyjnego Trojka Dialog i założycielem szkoły biznesu Skołkowo, niegdyś lansowanej przez władze Rosji jako odpowiednik kalifornijskiej Doliny Krzemowej. Magazyn "Forbes" szacował jego majątek na miliard dolarów.