Szkolenia w całej Rosji na wypadek wojny nuklearnej

Jak informuje kanał Baza w serwisie Telegram, w Rosji na 3 października zaplanowano ćwiczenia w związku z ryzykiem wybuchu wojny nuklearnej. Kanał powołuje się na dekret szefowej Rospotrebnadzoru (służby federalnej odpowiedzialnej za nadzór nad ochroną praw konsumentów i dobrobytu w Rosji) Anny Popowej.

Reklama

Jak stwierdzono w dokumencie, w kontekście rozluźnienia powszechnie uznanych norm i zasad prawa międzynarodowego rośnie ryzyko konfliktów zbrojnych z udziałem mocarstw nuklearnych, w tym w pobliżu granic Rosji - podaje Baza.

Mobilizacja i stan wojenny w niektórych regionach Rosji

Według źródeł Bazy, podobne ćwiczenia odbywały się już wcześniej, tyle że w różnych regionach i odmiennych terminach. Po raz pierwszy natomiast będą mieć miejsce jednorazowe ćwiczenia na wypadek wojny nuklearnej, w których mają wziąć udział wszystkie regiony Rosji jednocześnie.

Reklama

Zgodnie z planem ćwiczeń, w Rosji zakończono powszechną mobilizację, w niektórych regionach wprowadzono stan wojenny. Wskazano możliwość wystąpienia stref skażenia radioaktywnego, całkowitego zniszczenia obiektów podtrzymujących życie i niemal 70 proc. zasobów mieszkaniowych. W szkoleniu, według źródła Bazy, powinny wziąć udział wszystkie osoby zajmujące kluczowe stanowiska - od szefów obrony cywilnej po dyrektorów korporacji państwowych.