Zgodnie z prawem obowiązującym Kalifornii i większości stanów gubernator może mianować senatora na zwolnione miejsce w Senacie USA do czasu następnych wyborów, które na fotel zajmowany przez Feinstein mają się odbyć w 2024 r.

Zaprzysiężenie Laphonzy Butler

Wybierając 44-letnią Laphnozę Butler, Newsom spełnił swoją obietnicę mianowania czarnej kobiety, jeśli miejsce Feinstein zostanie zwolnione. Butler może zostać zaprzysiężona już we wtorek wieczorem, kiedy zostaną wznowione obrady Senatu.

Reklama

Obecnie w Senacie niewielką większość – 51 do 49 głosów – ma Partia Demokratyczna. Rychła nominacja da Demokratom więcej możliwości w głosowaniach, w których liczy się każdy głos, zwłaszcza w przypadku nominacji, którym jednogłośnie sprzeciwiają się Republikanie – ocenia agencja AP.

Doradzanie Kamali Harris

Butler była doradczynią wiceprezydent USA Kamali Harris podczas jej kampanii wiceprezydenckiej w 2020 r. Obecnie jest pierwszą czarną przewodniczącą organizacji Emily's List, wspierającej kandydatów popierających prawo do aborcji. Jest także byłą liderką związków zawodowych SEIU 2015, wpływowej formacji w kalifornijskiej polityce. Butler wcześniej nie sprawowała żadnego urzędu wymagającego wygrania wyborów.

Newsom przekazał w oświadczeniu, że priorytety, o które Feinstein walczyła w Kongresie – prawa reprodukcyjne, równa ochrona i bezpieczeństwo przed przemocą z użyciem broni – są w USA zagrożone.

"Laphonza przejmie pałeczkę pozostawioną przez senator Feinstein i będzie nadal rozbijać szklane sufity i walczyć o wszystkich Kalifornijczyków w Waszyngtonie" – zaznaczył Newsom.

Reklama

Śmierć Dianne Feinstein

Zmarła w piątek Feinstein reprezentowała Kalifornię w Senacie przez ponad 30 lat. Była pierwszą kobietą na stanowisku szefa senackiej komisji ds. wywiadu, ale też pierwszą kobietą i najwyższej rangi Demokratką w komisji sprawiedliwości. Pełniła ponadto funkcję przewodniczącej Senatu pro tempore, przynależną najwyższej rangi senatorowi partii mającej większość w Senacie. Od 1978 do 1988 r. była burmistrzem San Francisco.