W marcu trzy kraje tworzące pakt ogłosiły plan dostarczenia Australii do końca lat 30. okrętów podwodnych z napędem nuklearnym, co ma na celu przeciwdziałanie ambicjom Chin w regionie Indo-Pacyfiku.

Jak poinformował w niedzielę brytyjski rząd, z nowych okrętów podwodnych SSN-AUKUS korzystać będą zarówno brytyjska Royal Navy, jak i marynarka Australii. Według planu pierwsze okręty dla brytyjskiej marynarki, które zastąpią obecne okręty klasy Astute, wejdą do służby na początku lat 30., zaś te dla Australii na początku kolejnej dekady.

Reklama

Firma BAE oświadczyła, że SSN-AUKUS będzie największym, najpotężniejszym i najbardziej zaawansowanym okrętem podwodnym kiedykolwiek eksploatowanym przez Royal Navy. Dodała, że pieniądze w ramach przyznanego kontraktu zapewnią finansowanie prac rozwojowych do 2028 r., a produkcja okrętów ma rozpocząć się pod koniec tej dekady.

Brytyjska stocznia otrzyma duży kontrakt

Okręty będą budowane przede wszystkim w stoczni w Barrow-in-Furness w północno-zachodniej Anglii, gdzie BAE Systems zatrudnia już ok. 10 tys. osób, czyli jedną czwartą wszystkich swoich pracowników w Wielkiej Brytanii. Jak podała firma, kontrakt umożliwi stworzenie 5000 nowych miejsc pracy. (PAP)