Nie jest jasne, czy dostawa uzbrojenia jest częścią nowego, długoterminowego łańcucha zaopatrzenia, czy ma bardziej ograniczoną skalę. Nie wiadomo też, co Korea Północna dostaje od Rosji w zamian – zaznaczyła CBS.

Dostarczanie artylerii Rosji

Stacja podała, że Korea Północna "zaczęła przekazywać artylerię do Rosji", nie precyzując przy tym, o jaką konkretnie broń chodzi. Przed spotkaniem Kima z Putinem eksperci spodziewali się, że omawiane będą dostawy pocisków artyleryjskich.

Reklama

Obserwatorzy spekulowali, że Rosja może w zamian zaoferować Korei Północnej wsparcie techniczne w budowie satelity szpiegowskiego oraz jej programach zbrojeń jądrowych i rakietowych. Eksperci oceniali jednak, że Pjongjang nie będzie w stanie przekazać Moskwie uzbrojenia na tyle skutecznego, by mogło ono w istotny sposób wpłynąć na przebieg wojny przeciwko Ukrainie.

Handel bronią zakazany

Seul i Waszyngton przestrzegały, że jakikolwiek handel bronią pomiędzy Pjongjangiem a Moskwą byłby pogwałceniem rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ, przyjętych za zgodą Rosji – podkreśliła południowokoreańska agencja prasowa Yonhap.

Ukraiński wywiad wojskowy ogłosił natomiast we wrześniu, że Korea Północna już półtora miesiąca wcześniej zaczęła dostarczać Rosji pociski kalibru 122 i 152 mm oraz rakiety do wyrzutni Grad. Również wywiad Korei Południowej informował, że wykrył kontakty wojskowe pomiędzy Rosją a Koreą Północną już kilka miesięcy przed spotkaniem Kima z Putinem