Na planowanie ataku z przynajmniej rocznym wyprzedzeniem wskazuje data na okładce pakietu ściśle tajnych dokumentów, napisanych w języku arabskim, które zostały znalezione przy ciałach bojowników Hamasu w strefie walk – podaje Sky News.

Reklama

Pierwsza strona dokumentu przedstawia również emblemat używany przez Brygady al-Kassam, zbrojne skrzydło Hamasu” – dodaje portal.

Ataki na szkoły, zabijanie cywilów i porywanie zakładników

Według dokumentów terroryści od początku brali na cel ludność cywilną. Jeden z nich opisuje plany wzięcia żołnierzy i cywilów jako zakładników, a następnie prowadzenie negocjacji w ich sprawie.

W dokumentach są również dokładnie przydzielone zadania dla poszczególnych grup terrorystów przy atakowaniu kibuców. "Grupa pierwsza otwiera lukę w drucianym ogrodzeniu i atakuje kibuc od południa” – cytuje Sky News. W opisach wskazano nawet zalecane narzędzia dla przedostania się przez ogrodzenia i czas do tego potrzebny.

W innych częściach są zawarte również przewidywania co do czasu przybycia izraelskich sił. Zauważono, że oddziały stacjonujące w pobliżu kibuców mogą pojawić się na miejscu już w przeciągu 3-5 minut.

Portal NBC News powołał się z kolei na zdobyte informacje pochodzące z tajnych dokumentów, według których Hamas stworzył szczegółowe plany ataku na szkoły podstawowe i centrum młodzieżowe w izraelskim kibucu Kfar Sa’ad, aby „zabić jak najwięcej osób”, przejąć zakładników i szybko przenieść ich do Strefy Gazy.

Biorąc pod uwagę liczbę zaangażowanych grup zbrojnych, trudno powiedzieć, w jaki sposób izraelski wywiad przeoczył atak – komentuje Joe Truzman, analityk Fundacji Obrony i Demokracji Long War Journal, cytowany przez Sky News. Sądzę, że Izrael spodziewał się podobnego ataku ze strony Hezbollahu na północy, ale nie ze strony palestyńskich grup w Strefie Gazy – dodał.

Tydzień temu, 7 października, rządzący Strefą Gazy terrorystyczny Hamas zaatakował Izrael, zabijając ponad 1300 osób, głównie cywilów, i porywając co najmniej 120 osób.