„Ta szeroko zakrojona operacja propagandowa, nazwana +Potop Al-Aksa+, czyli kryptonimem używanym przez Hamas na określenie jego ataku terrorystycznego 7 października na Izrael, została zainicjowana na kilku stronach związanych ze Strażnikami Rewolucji, ale także w państwowym radiu i telewizji, gdzie jeszcze tydzień temu pokazywano pasek podający liczbę zapisanych” – czytamy.

Reklama

Według irańskiej telewizji liczba ochotników gotowych pojechać do Palestyny, aby walczyć z Izraelem, przekraczała wówczas 3 miliony.

Ponadto wysłano Irańczykom krótką wiadomość, aby zgłaszali się jako ochotnicy sms-em.

Ofensywa Izraela

Jak podkreśla France24, kampanie tworzenia list „męczenników” gotowych walczyć przeciw Izraelowi są w Iranie zjawiskiem regularnym i władze ponawiają je za każdym razem, gdy Izrael prowadzi ofensywę w Strefie Gazy.

Iran utrzymuje bezpośrednie kontakty z Hamasem, który wspiera finansowo i logistycznie za pośrednictwem elitarnej jednostki irańskich sił zbrojnych Strażnicy Rewolucji. Szef biura politycznego Hamasu Ismail Hanije powiedział w wywiadzie dla Al-Dżaziry na początku 2022 r., że organizacja otrzymała już od Iranu „70 mln dol. pomocy militarnej”. Według raportu Departamentu Stanu USA z 2020 r. pomoc Teheranu dla wszystkich grup palestyńskich wynosi 100 mln dol. rocznie.