Ośrodek zastrzega, że nie jest jasne, jakie są skutki sobotniego ostrzału. Niemniej, na podstawie dostępnych zdjęć można oceniać, że atak "nie spowodował szkód, które zakłóciłyby działalność (stoczni) w średniej i dłuższej perspektywie".

Reklama

Główne miejsce napraw okrętów rosyjskiej Floty Czarnomorskiej

ISW wskazuje, że stocznia w Kerczu stała się prawdopodobnie głównym miejscem napraw okrętów rosyjskiej Floty Czarnomorskiej na Krymie po tym, jak siły ukraińskie przeprowadziły we wrześniu skuteczny atak na stocznię w Sewastopolu. Radio Swoboda informowało, że wojska rosyjskie dysponują na okupowanym Krymie trzema działającymi stoczniami.

Ze zdjęć satelitarnych wynika, że w sobotnim ostrzale uszkodzony został okręt rakietowy projektu 22800 (Karakurt), jednak skala szkód nie jest jasna - zastrzegają analitycy. Jednostki klasy Kartakurt mogą przenosić pociski manewrujące Kalibr. Stocznia Zaliw zamierzała - według ogłaszanych planów - zbudować osiem jednostek tego typu w latach 2016-21. Eksperci ISW potwierdzili, iż do 2023 roku zwodowano w stoczni Zaliw tylko trzy jednostki typu Karakurt.

Reklama

Atak Ukrainy na stocznie na Krymie

O ataku na stocznię w Kerczu poinformowała strona ukraińska. Według doniesień mediów zaatakowana została rosyjska korweta Askold klasy Karakurt. Armia ukraińska zapewniła, nie podając nazwy ani typu okrętu, że w ataku zatopiona została jedna z najnowocześniejszych jednostek rosyjskiej Floty Czarnomorskiej, przenosząca pociski Kalibr.

Kercz znajduje się pod okupacją rosyjską od nielegalnej aneksji Krymu przeprowadzonej przez Rosję w 2014 roku.