Nie żyje Frank Borman, astronauta załogi Apollo 8, która jako pierwsza okrążyła Księżyc. Miał 95 lat. Informację o śmierci potwierdził "The Wall Street Journal".

Borman zmarł w wyniku udaru, 7 listopada w Billings w USA.

Reklama

"'Eksploracja jest w rzeczywistości esencją ludzkiego ducha'. #RestInPeace. Frank Borman, który badał granice kosmosu jako jeden z trzech pierwszych@NASA astronautów, którzy prawie 55 lat temu okrążyli Księżyc na pokładzie Apollo 8. Straciliśmy legendę" - czytamy w poście @NASA History Office na portalu X (dawniej Twitter).

Urodzony 14 marca 1928 roku w amerykańskim Gary, Frank Borman stał się niezapomnianą postacią w historii astronautyki. Był uznawany za najstarszego żyjącego astronautę na świecie, a jego najważniejszym osiągnięciem było kierowanie załogą Apollo 8.

Misja Apollo 8

W grudniu 1968 roku Frank Borman wraz z Jamesem Lovellem i Williamem Andersem wyruszyli w kosmos, stając się pierwszymi ludźmi, którzy okrążyli Księżyc. Ich wejście na orbitę miało miejsce w wigilię Bożego Narodzenia. Ostatecznie okrążyli Księżyc dziesięciokrotnie, a wracając na ziemię 27 grudnia wylądowali na Oceanie Spokojnym. .

Wcześniej w dniach 4-18 grudnia 1965 roku Borman dowodził dwuosobowym statkiem Germini 7. Wówczas wraz z Jamesem Lovellem spędzili dwa tygodnie w kosmosie, ustanawiając rekord człowieka w przestrzeni kosmicznej.

Za swoje osiągnięcia Frank Borman został uhonorowany wieloma odznaczeniami, takimi jak Medal Sił Powietrznych, Legia Zasługi, Congressional Space Medal of Honor, czy NASA Distinguished Service Medal.

W 1968 roku został też wybrany Człowiekiem Roku magazynu "Time".