Specjalni sprawozdawcy, wysłannicy i inni eksperci ONZ wydali w czwartek oświadczenie, opublikowane przez grupę ds. Procedur Specjalnych Rady Praw Człowieka ONZ, w którym ocenili, że Izrael dopuścił się "poważnych pogwałceń" prawa międzynarodowego w odniesieniu do Palestyńczyków, a zwłaszcza tych, którzy są mieszkańcami Strefy Gazy.

Reklama

Stanowisko ekspertów

"Wykorzystanie potężnej broni" prowadzące do "kolosalnej liczby ofiar śmiertelnych i zniszczenia krytycznej infrastruktury" nie może być uzasadniane samoobroną - uznali eksperci. Aby odpowiedź Izraela (na atak Hamasu) była uzasadniona, musi ściśle mieścić się w ramach międzynarodowego prawa humanitarnego (...). Obecność podziemnych tuneli w części Gazy nie zmienia cywilnego statusu mieszkańców (...), którzy nie mogą być bezpośrednim celem ataków" - głosi oświadczenie.

Reakcja Izraela

Ministerstwo spraw zagranicznych Izraela odpowiedziało na ocenę ekspertów ONZ własnym komunikatem, w którym napisano, że "ci, którzy podpisali to oświadczenie, obrażają pamięć historycznych ofiar ludobójstwa", zaś Izrael "będzie nadal podejmował kroki mające na celu zapobieganie zagrożeniom dla ludności cywilnej". "Jedyne akty ludobójstwa w tym konflikcie to te, które popełnił Hamas, gdy dopuścił się rzezi, gwałtów i tortur niewinnych ludzi w Izraelu 7 października" - napisano w komunikacie resortu.

Reakcja rzecznika Izraela

Reklama

Rzecznik ONZ Stephane Dujarric oznajmił, że nie może skomentować oświadczenia wydanego przez ekspertów działających niezależnie od sekretarza generalnego Organizacji Antonio Guterresa.

Co dzieje się w Izraelu?

Od początku wojny z Izraelem w Strefie Gazy zginęło 12 tys. Palestyńczyków; liczba ta jest zapewne zaniżona, ponieważ wiele ciał pogrzebanych jest pod ruinami - poinformowały w piątek służby prasowe kontrolowanych przez Hamas władz enklawy.

Światowy Program Żywnościowy (WFP) ostrzegł, że mieszkańcom Strefy Gazy "grozi bezpośrednio klęska głodu", ponieważ wyczerpują się ostatnie zapasy żywności, a dostawy pomocy humanitarnej ONZ zostały przerwane z powodu braku paliwa i blokady telekomunikacji.