Część rakiet Hezbollahu przechwycił system Żelazna Kopuła, inne trafiły na niezamieszkane terytoria.

Wcześniej w poniedziałek izraelska armia ostrzelała komórkę Hezbollahu, która planowała atak rakietowy z libańskiego miasteczka Marwahin, a ponadto izraelskie śmigłowce, myśliwce i czołgi ostrzelały inne pozycje Hezbollahu wzdłuż granicy z Izraelem.

Reklama

Ostrzał Izraeala przez Hezbollah

Reklama

W niedzielę wieczorem izraelski minister obrony Joaw Galant poinformował, że od 7 października, czyli początku wojny z Hamasem, Hezbollah ostrzelał Izrael ponad tysiącem pocisków.

Times of Israel przypomina, że na granicy izraelsko-libańskiej trwa najintensywniejsza wymiana ognia od czasu wojny z Libanem w 2006 roku.

Pod koniec października "New York Times" i portal izraelskiej telewizji i24 News podały, że administracja USA powstrzymała Izrael przed podjęciem prewencyjnego ataku na Liban.

Od czasu ataku palestyńskiej organizacji terrorystycznej Hamas na Izrael 7 października, co stało się przyczyną wojny w Strefie Gazy, Hezbollah codziennie ostrzeliwuje regiony Izraela leżące przy granicy z Libanem. Dotąd jednak nie rozpoczął kampanii na pełną skalę. Izrael, choć odpowiada na te ataki, unika działań, które mogłyby zaognić konflikt, koncentrując się na operacji zbrojnej w Strefie Gazy - ocenił Times of Israel.

Reklama

Hezbollah

Hezbollah, co po arabsku oznacza "Partię Boga", jest szyicką muzułmańską partią polityczną i grupą bojowników z siedzibą w Libanie. Ze względu na wysoko rozwiniętą strukturę polityczną i sieć usług społecznych jest często uważany za "głębokie państwo” lub tajny rząd działający w ramach parlamentarnego rządu Libanu.

Hezbollah powstał w 1982 roku, podczas libańskiej wojny domowej, kiedy to władze irańskie wysłały do okupowanego przez wojska izraelskie Libanu 1200-osobowy kontyngent instruktorów z elitarnych oddziałów Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej. Od początku była wspierana i finansowana przez Iran, Syrię, a także przez dotacje jej zwolenników.

Organizacja określa się jako antyimperialistyczna. Hezbollah jest uważany za organizację terrorystyczną przez Stany Zjednoczone, Izrael, Kanadę, Argentynę, Wielką Brytanię, Holandię, Australię, Ligę Państw Arabskich oraz Radę Współpracy Zatoki Perskiej. Stany Zjednoczone zaczęły określać Hezbollah jako organizację terrorystyczną po jego atakach na amerykańskie bazy wojskowe i ambasadę amerykańską w Libanie w czasie wojny libańskiej w latach osiemdziesiątych.