W codziennej aktualizacji wywiadowczej przywołało dane ukraińskiego sztabu generalnego, według których jak dotychczas w listopadzie liczba rosyjskich ofiar wynosi średnio 931 dziennie.

Szturm na Bachmut. Straty Rosji

Poprzednio najbardziej śmiercionośnym miesiącem dla Rosji był marzec 2023 r. ze średnią 776 strat dziennie, a było to w szczytowym momencie rosyjskiego szturmu na Bachmut.

Reklama

Dodano, że chociaż Wywiad Wojskowy nie może zweryfikować metodologii, zarówno jeśli chodzi o zabitych, jak i rannych, liczby te są wiarygodne.

Wojna w Ukrainie. Aktualna sytuacja

Ukraińska kontrofensywa trwa już ponad cztery miesiące. Siły ukraińskie zdobyły przyczółek na wschodnim brzegu rzeki Dniepr, co potencjalnie pozwala im na przeniesienie kluczowego sprzętu przez rzekę.

Rosja skupia swoje wysiłki na wschodniej Ukrainie, a walki nadal trwają wokół Bakchmutu i w pobliżu Doniecka.

Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii twierdzi, że Rosja “prawie na pewno próbuje przeprowadzić manewr okrążający, aby otoczyć miasto” i zauważa, że jego bliskość do Doniecka oznacza, że ma ono dla Rosji znaczenie polityczne.

W ciągu półtora roku od pełnoskalowej inwazji Rosji, Ukraina odzyskała 54 proc. okupowanego terytorium, podczas gdy Rosja nadal okupuje 18 proc. kraju.

Reklama

Od stycznia 2022 roku Ukraina otrzymała prawie 350 miliardów dolarów pomocy, w tym 77 miliardów dolarów od Stanów Zjednoczonych, choć ostrzega przed zmęczeniem darczyńców.

Walki i naloty spowodowały prawie 22 000 ofiar cywilnych, podczas gdy 5,1 miliona osób jest przesiedlonych wewnętrznie, a 6,2 miliona uciekło z Ukrainy. 17,6 miliona osób potrzebuje pomocy humanitarnej.