Zatrzymani nastolatkowie podejrzani są o planowanie ataku inspirowanego ideologią islamistyczną. Umawiali się za pośrednictwem czatu na przeprowadzenie ataku na jarmark bożonarodzeniowy lub synagogę w Kolonii przy użyciu urządzeń zapalających lub samochodu - podała dpa.

Reklama

Jak potwierdził Urząd Ochrony Konstytucji, podejrzani kontaktowali się od dłuższego czasu za pośrednictwem Telegramu. Są to 16-letni Czeczen zamieszkujący w Wittstock (Brandenburgia) i 15-letni Niemiec pochodzenia afgańskiego z Burscheid (Nadrenia Północna-Westfalia).

To miała być "święta wojna"?

Z ustaleń stacji WDR wynika, że jeden z aresztowanych w wideo zamieszczonym na Telegramie nawoływał do "świętej wojny" z Zachodem, zapowiadając atak na przyszły piątek. Prokuratura w Duesseldorfie potwierdziła, że sąd rejonowy w Leverkusen wydał już nakaz aresztowania 15-latka pod zarzutem planowania popełnienia przestępstwa terrorystycznego.

Obydwaj zatrzymani mężczyźni są uważani za sympatyków organizacji terrorystycznej Państwo Islamskie (IS). 16-latek z Brandenburgii jest klasyfikowany przez służby bezpieczeństwa jako „osoba istotna” w środowisku islamistycznym ze względu na brutalność działań i szerzenie propagandy dżihadystycznej. W chwili zatrzymania miał przy sobie nóż, w jego mieszkaniu znaleziono m.in. dokumenty świadczące o odrzuceniu jego co najmniej czterech wniosków azylowych.

Jak dodała dpa, Urząd Ochrony Konstytucji dopiero w środę ostrzegł przed „poważnym niebezpieczeństwem ataków islamistycznych” w Niemczech, którego tłem jest wojna na Bliskim Wschodzie. „Ryzyko ataku stało się realne i większe, niż było od dłuższego czasu” – podkreślił w środę w Berlinie Thomas Haldenwang, szef Federalnego Urzędu Ochrony Konstytucji.