Zniszczono dotąd około 500 tuneli i szybów. Przed rozpoczęciem wojny terrorystyczna organizacja Hamas twierdziła, że zbudowała pod Strefą Gazy około 500 kilometrów tuneli, składających się na tzw. metro Gaza. Hamas wydał miliony dolarów i spędził długie lata, budując i doskonaląc sieć podziemnych przejść, z których niejedno prowadzi na terytorium Izraela - podkreślił portal dziennika "Jerusalem Post", zauważając, że to właśnie w tunelach przetrzymywano wielu izraelskich zakładników uprowadzonych do Gazy 7 października.

Reklama

Armia Izraela: Hamas wykorzystuje ludność cywilną

Szyby wlotowe tuneli znajdowały się na obszarach cywilnych, wiele z nich "rozlokowano w pobliżu lub wewnątrz instytucji edukacyjnych, przedszkoli, meczetów i placów zabaw” – podała armia. W niektórych tunelach żołnierze znaleźli broń Hamasu.

"Te ustalenia są kolejnym dowodem na cyniczny sposób, w jaki organizacja terrorystyczna Hamas wykorzystuje ludność cywilną jako żywe tarcze i przykrywkę dla swojej działalności terrorystycznej" – stwierdziła armia w oświadczeniu. Po odnalezieniu tuneli wojsko bada ich przebieg, a następnie je neutralizuje lub niszczy.

Reklama