Ostatnie opady śniegu spowodowały, że najtrudniejsze warunki panują w najwyższych partiach gór. Zwłaszcza po słowackiej stronie Tatr jest bardzo dużo śniegu. Na jednym z filmów, udostępnionym w mediach społecznościowych, widać człowieka, który energicznie odśnieża budynek. Hałda śniegu sięga aż dach.

Reklama

Nagranie pochodzi z Wysokich Tatr a mężczyzna to pracownik schroniska "Zbójnicka Chata". "Nadeszła zima! Zespół jest gotowy na 125 proc.! A jak u was?" - czytamy pod postem.

Warunki pogodowe w Tatrach

Bardzo trudne warunki turystyczne panują w wyższych partiach Tatr - na szlakach zalega śnieg, który powyżej górnej granicy lasu jest nieprzedeptany. Prognozowany jest silny wiatr – informują służby Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN).

Reklama

W Tatrach obowiązuje drugi, umiarkowany stopień zagrożenia lawinowego. Na Kasprowym Wierchu leży 76 cm śniegu, a temperatura na szczycie we wtorek rano wynosiła -10 st. C. W Dolinie Pięciu Stawów Polskich leży metr śniegu.

Podczas wysokogórskich wypraw konieczne jest posiadanie sprzętu zimowego takiego jak: raki, czekan, kask i lawinowe ABC wraz z umiejętnością posługiwania się nim. Wycieczkę należy zaplanować tak, aby powrócić ze szlaku przed zmrokiem. W plecaku warto mieć latarkę czołową.

Do 15 maja zamknięte są dla ruchu turystycznego odcinki szlaków: Dolina Pięciu Stawów Polskich – Świstówka Roztocka – Morskie Oko; Przełęcz w Grzybowcu – Wyżnia Kondracka Przełęcz; Dolina Tomanowa – od skrętu przy Kamienistym Żlebie - Chuda Przełączka.