Samolot leciał do naszej granicy (...) Straciliśmy kontakt – oznajmił szef sztabu Omar Khan na konferencji prasowej, określając, że utrata łączności nastąpiła "45 kilometrów od granicy", dokładnie w Essequibo .

Odpowiadając na pytanie o możliwą odpowiedzialność Wenezueli, powiedział: - Nie mamy żadnych informacji, które by to sugerowały. Wcześniej określił, że pogoda była „zła”.

Reklama

Spór Wenezuela - Gujana

Napięcie między Gujaną a Wenezuelą wzrosło od niedzieli, gdy Caracas zorganizowało referendum w sprawie Essequibo.

Gujana i Wenezuela mają długotrwały spór dotyczący granic w związku z regionem Esequibo, który obejmuje obszar znaczny pod względem zasobów naturalnych, takich jak ropa naftowa i gaz ziemny.

Wenezuela uważa, że obszar ten jest integralną częścią swojego terytorium, ale Gujana utrzymuje, że ​​jest to część jej obszaru zgodnie z międzynarodowymi umowami i decyzjami. Spór ten był przedmiotem wielu negocjacji i sporów na przestrzeni lat, ale nie prowadził do otwartego konfliktu w momencie mojej ostatniej aktualizacji. Warto zaznaczyć, że sytuacja międzynarodowa może ulec zmianie, dlatego zaleca się sprawdzenie najnowszych informacji, aby uzyskać aktualne dane na temat stosunków między Gujaną a Wenezuelą.

W środę armia brazylijska ogłosiła wzmocnienie obecności na granicy z Gujaną i Wenezuelą w związku z napięciem między tymi krajami.

Reklama

Prezydenci ostrzeliwują się wypowiedziami

Napięcie między Wenezuelą a Gujaną zaostrzyło się jeszcze bardziej we wtorek, gdy oświadczenia wygłosili prezydenci obu krajów. Przywódca Wenezueli Nicolas Maduro wezwał do utworzenia specjalnej strefy militarnej w pobliżu granicy z Gujaną oraz nakazał przyznanie licencji państwowemu gigantowi PDVSA na wydobycie ropy i gazu w regionie Essequibo.