Reklama

Ukraińska prokuratura generalna zidentyfikowała, że drony Shahed 131/136, wykorzystywane przez Rosję w atakach, są produkowane przez irańską firmę Iran Aircraft Manufacturing Industrial Company - jak podaje portal Suspilne.

Reklama

Otrzymaliśmy wyniki ekspertyz, z których wynika, że drony oznaczone jako Gierań-2 zostały zidentyfikowane jako drony kamikadze typu Shahed-136. Inny model pod nazwą Gierań-1 został zidentyfikowany jako dron Shahed-131 – powiadomiło w sobotę biuro prokuratora generalnego w odpowiedzi na zapytanie portalu.

Producent dronów

Producentem tej broni (amunicji krążącej), którą Rosja masowo stosuje w atakach na Ukrainę, jest według ustaleń prokuratury irańska firma Iran Aircraft Manufacturing Company (HESA).

"Trwa postępowanie karne"

Prokuratura nie przekazała natomiast informacji na temat innych dronów uderzeniowych takich jak Mohajer-6 czy Italmas. „Postępowanie karne w tej sprawie trwa” – poinformowano.

W związku z tym, że w irańskich dronach znaleziono komponenty pochodzące z zagranicy, ukraińska prokuratura wysłała zapytania do dziewięciu krajów w celu ustalenie tras dostaw tych elementów. Nazw tych krajów nie podano.