Skandaliczne wypowiedzi Gérarda Depardieu przed kamerami zaszokowały międzynarodową publiczność i nie bez przyczyny. Jego zachowanie stanowi ciemną plamę na reputacji odznaczonych Orderem Quebeku (l'Ordre national du Québec). Podjąłem więc decyzję o skreśleniu go z listy odznaczonych, decyzja wchodzi w życie natychmiast - powiedział Legault cytowany w komunikacie.

Reklama

Jest to pierwsze w historii odebranie najwyższego quebeckiego odznaczenia, przyznawanego od 1984 r. W komunikacie podkreślono, że uchwycone przez kamery wypowiedzi Depardieu „wskazują jednoznacznie na zachowanie sprzeczne z wartościami Orderu, którego dewizą jest „Szacunek dla narodu Quebeku”.

Decyzja Kapituły Orderu i premiera Quebeku zapadła po tym, gdy francuska telewizja France 2 ujawniła seksistowskie komentarze 74-letniego aktora pod adresem kobiet. Bulwersujące stały się też jego dwuznaczne gesty i wypowiedzi na temat własnej potencji oraz kobiet jeżdżących konno. Wypowiedzi te znalazły się w emitowanym w czwartki programie „Complément d'Enquête” (dalsze dochodzenie), zostały nagrane podczas zdjęć Depardieu w Korei Płn. w 2018 r. Program dokumentuje m.in. zarzuty stawiane przez kobiety pod adresem Depardieu. W grudniu 2021 francuska aktorka Charlotte Arnoult oskarżyła Depardieu o gwałt. W kwietniu br. 13 kobiet oskarżyło Depardieu o niewłaściwe zachowanie. Depardieu zaprzecza wszystkim zarzutom.