Trzej Izraelczycy, którzy zdołali uciec lub zostali porzuceni przez terrorystów, zostali zabici 15 grudnia podczas walk w mieście Gaza. Dochodzenie przeprowadzone przez (IDF) wykazało, że wywiad nie informował o żadnych zakładnikach przetrzymywanych w budynkach, o które toczyły się bardzo ciężkie walki - relacjonuje Reuters.

Reklama

Tragiczna "pomyłka"

Według raportu żołnierze "nie mieli złych intencji i postąpili najlepiej jak mogli, zgodnie ze swoim zrozumieniem sytuacji w tym momencie".

Szef sztabu izraelskich sił zbrojnych, generał Herci Halewi, napisał w komunikacie wydanym w związku z przedstawieniem raportu, że "podkreśla konieczność stosowania się do procedur operacyjnych".

Podejrzana tożsamość

Rzecznik IDF kontradmirał Daniel Hagari poinformował natychmiast po tragicznym wypadku, że żołnierze mylnie uznali zakładników za zagrożenie i otworzyli ogień, zabijając ich na miejscu. Po strzelaninie "pojawiły się natychmiastowe podejrzenia co do tożsamości zabitych i ich ciała zostały szybko przewiezione na badania do Izraela, gdzie zidentyfikowano zakładników".

"Stało się to w okolicy, w której żołnierze trafiali na wielu terrorystów, w tym na zamachowców samobójców" - dodał.