Levy na konferencji prasowej powiedział, że trwają wysiłki mające na celu uwolnienie zakładników, ale odmówił podania szczegółów. Stwierdził natomiast, że "życie ludzkie wisi na włosku".

Zapytany o doniesienia prasowe dotyczące porozumienia o zawieszeniu broni w Strefie Gazy, Levy podkreślił, że cele wojny pozostały niezmienione: Zniszczenie zdolności rządzenia i militarnych Hamasu w Strefie Gazy oraz powrót wszystkich zakładników. Nie będzie zawieszenia broni, w czasie którego zakładnicy pozostaliby w niewoli, a Hamas u władzy – oświadczył.

Reklama

Oferta Izraela

Wcześniej amerykański portal Axios podał, że Izrael zaoferował Hamasowi, za pośrednictwem Kataru i Egiptu, dwumiesięczną przerwę w walkach i nalotach w Strefie Gazy w zamian za uwolnienie wszystkich zakładników.

Katar, który pełnił rolę mediatora przy poprzednim porozumieniu o rozejmie i uwolnieniu zakładników, zakwestionował te doniesienia. Przecieki do mediów są niekompletne lub całkowicie fałszywe – stwierdził rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych Kataru Madżed al-Ansari.

Plan porozumienia

Według portalu Axios izraelska propozycja nie oznacza zakończenia wojny w Strefie Gazy, ale przerwę, w czasie której uwolnieni zostaliby w kilku turach wszyscy żywi zakładnicy, więzieni w Strefie Gazy.

Pierwszy etap obejmowałby kobiety i mężczyzn w wieku powyżej 60 lat. Potem uwolnione miałby być żołnierki, następnie mężczyźni poniżej 60. roku życia, nie będący żołnierzami, potem dopiero izraelscy żołnierze, a na końcu ciała tych, którzy już nie żyją.

Plan porozumienia, według Axios, przewiduje także przesunięcie izraelskich żołnierzy poza główne miasta Strefy Gazy i stopniowy powrót do domów setek tysięcy ludzi, przesiedlonych z północy na południe palestyńskiego terytorium.

Reklama

Według władz izraelskich w Strefie Gazy nadal przebywa 132 zakładników, z czego, jak przypuszcza Tel Awiw, 28 nie żyje.

Propozycja Izraela odrzucona

Jednak jak podaje Times of Israel, na podstawie źródeł egipskich, Hamas odrzucił izraelską propozycję. Zdaniem portalu przywódcy palestyńskiego ruchu odmawiają opuszczenia Strefy Gazy i żądają, aby Izrael całkowicie wycofał się z tego terytorium i pozwolił Palestyńczykom na powrót do swoich domów.