Generalny inspektor Bundeswehry, generał Breuer, przebywa obecnie na Ukrainie w towarzystwie między innymi generała Freudinga, potwierdziło ministerstwo obrony w odpowiedzi na zapytanie "Bilda".

Reklama

Generalny inspektor Breuer jest zaufanym człowiekiem ministra obrony Borisa Pistoriusa i został przez niego mianowany wkrótce po objęciu urzędu przez Pistoriusa, zauważył "Bild". Generał Christian Freuding jest zaangażowany we wsparcie dla Kijowa jako szef Centrum Sytuacyjnego Ukrainy.

Generałów zaprosił były szef sił zbrojnych Ukrainy

Według rzeczniczki ministerstwa do złożenia wizyty zaprosił Niemców głównodowodzący ukraińskich sił zbrojnych generał Wałerij Załużny (portal "Bilda" opublikował tekst o wizycie generałów krótko przed informacją o tym, że nowym naczelnym dowódcą Sił Zbrojnych Ukrainy został generał Ołeksandr Syrski; później dodano tę informację-PAP).

Co jest celem rozmów?

Celem rozmów w Kijowie jest "dalsza wymiana informacji na temat bieżących potrzeb obronnych i przyszłych wyzwań wojskowych".

Ukraińcy prowadzą obecnie rozmowy m. in. z Niemcami na temat partnerstwa w dziedzinie bezpieczeństwa. Według szefa ukraińskiego biura prezydenckiego Andrija Jermaka rozmowy z Berlinem przynoszą postępy. "Całkiem możliwe, że wizyta generałów Bundeswehry nada tej sprawie jeszcze większego tempa", pisze "Bild".