Chun Ki-won, azjatycki Schindler, skazany

Koreański pastor, nazywany "azjatyckim Schindlerem", słynny z bohaterskiego przemytu setek Koreańczyków z Korei Północnej, został skazany na pięć lat więzienia za seksualne wykorzystywanie nieletnich uciekinierów.

Reklama

Jak pisze "Daily Mail", szkoła została założona przez pastora, aby zapewnić zbiegłym dzieciom miejsce pobytu i ochrony. Pastor początkowo miał trafić do więzienia na 13 lat, ale wyrok zmniejszono do 5.

67-letni Chun Ki-won, uważany w kraju za bohatera narodowego w związku z przemycaniem dzieci z Korei Północnej, prowadził szkołę z internatem w Seulu. Pastor nazywany był azjatyckim Oskarem Schindlerem. Mówi się, że Ki-won pomógł ponad 1 tys. osób uciec z północy, z których wiele to dzieci. Został aresztowany we wrześniu.

Reklama

Ofiary pedofilii w szkołach z internatem

Według koreańskiej policji, w latach 2016-2023 pastor molestował sześcioro dzieci i nastolatków w wieku od 13 do 16 lat - chociaż jeden z zarzutów został ostatecznie wycofany. DM pisze, że w Korei Południowej dzieci uciekinierów często uczęszczają do szkół z internatem, ponieważ ich rodzice nie mają środków na opiekę nad nimi w domu.

Gazeta przytacza opinię, według której sytuacji wykorzystania seksualnego sprzyjało wychowanie dzieci w autorytarnym reżimie, w którym "szeroko rozumiana wolność osobista wydaje się odległym marzeniem".

Reklama