Mark Rutte nowym szefem NATO? Ma poparcie

Wielka Brytania popiera kandydaturę ustępującego premiera Holandii Marka Ruttego na stanowisko nowego sekretarza generalnego NATO - powiadomiły w czwartek brytyjskie media, powołując się na pragnącego zachować anonimowość urzędnika MSZ w Londynie.

Reklama

Według tego źródła brytyjski rząd uważa, że Rutte byłby idealną osobą do kierowania NATO w czasie, gdy Sojusz stara się wzmocnić swoje zdolności odstraszania, aby zminimalizować ryzyko rosyjskiej agresji.

Wielka Brytania mocno popiera holenderskiego premiera Marka Ruttego na następcę Jensa Stoltenberga na stanowisku sekretarza generalnego NATO. Rutte jest szanowany w całym Sojuszu, ma dobre referencje w zakresie obrony i bezpieczeństwa oraz zapewni, że NATO pozostanie silne i gotowe do obrony i odstraszania - powiedziało cytowane źródło.

Reklama

Rutte odchodzi z krajowej polityki

Rutte, najdłużej urzędujący premier Holandii, niespodziewanie ogłosił swoje odejście z krajowej polityki w lipcu ubiegłego roku, ale pozostaje na stanowisku do czasu zakończenia negocjacji koalicyjnych po wyborach parlamentarnych z 22 listopada i powołania nowego rządu.

Norweg Stoltenberg, który jest sekretarzem generalnym NATO od 2014 roku, ma ustąpić z końcem września 2024 roku. Nominalnie jego druga kadencja skończyła się w 2022 roku, ale została przedłużona z powodu rosyjskiej napaści na Ukrainę i braku konsensusu między państwami członkowskimi co do jego następcy.

Reklama

Przez pewien czas wśród faworytów do objęcia stanowiska wymieniany był ówczesny minister obrony Wielkiej Brytanii Ben Wallace, ale rząd w Londynie uznał, że nie jest w stanie uzyskać dla niego poparcia wszystkich państw członkowskich.

"Guardian" o poparciu USA dla Ruttego

Brytyjski "Guardian" napisał z kolei, że również Stany Zjednoczone poparły kandydaturę holenderskiego premiera Marka Ruttego na stanowisko kolejnego sekretarza generalnego NATO. "Prezydent Biden zdecydowanie popiera kandydaturę premiera Ruttego na kolejnego sekretarza generalnego NATO" - powiedział w czwartek agencji Reuters amerykański urzędnik.

Miał świetną więź z (byłym prezydentem USA Barackiem) Obamą, ale także utrzymywał konstruktywne relacje z Trumpem - cytuje słowa holenderskiego urzędnika brytyjski dziennik. Jak zauważa źródło gazety, chociaż osiągnięcia Ruttego w polityce krajowej być może są kwestionowane, to już uznanie, jakim cieszy się na arenie międzynarodowej, jest znaczące.