Gen. Ben Hodges: Trzeba znaleźć luki i słabe miejsca

Litwa, która nie może nabyć wystarczającej liczby systemów obrony powietrznej, powinna nalegać, by w regionie odbywały się ćwiczenia obrony powietrznej NATO w celu wykrycia luk i słabych punktów - oświadczył w piątek w Wilnie gen. Ben Hodges, były dowódca wojsk USA w Europie.

Reklama

Hodges na konferencji prasowej przyznał, że w regionie państw bałtyckich "nie ma wystarczająco dużo systemów obrony powietrznej". "Nie mówię, że Litwa, Łotwa i Estonia muszą teraz je kupować, nie możecie sobie na to pozwolić, są one zbyt drogie, ale Litwa musi nalegać, aby NATO zorganizowało ćwiczenia obrony powietrznej, aby znaleźć luki i słabe miejsca" - powiedział amerykański generał.

Kiedy NATO przyjdzie z odsieczą w razie ataku

Były dowódca wojsk USA w Europie zwrócił również uwagę, że kraje te muszą być przygotowane do samodzielnej obrony, ponieważ dotarcie sił NATO może potrwać do dwóch tygodni.

Reklama

Kiedy Rosja zaatakuje kraj NATO, mogą minąć dwa tygodnie, zanim na Litwę dotrą posiłki, więc jeśli myślisz o całkowitej obronie, czy Litwini są przygotowani na najgorszy przypadek, dwa tygodnie bez przybycia dodatkowych sił [?]. Musisz być przygotowany, powiedziałbym, na co najmniej dwa tygodnie [obrony] przed przybyciem dodatkowych zasobów i posiłków - podkreślił Hodges cytowany przez litewski portal LRT.

Wszyscy wiedzą, co mówi artykuł 5 [NATO], że atak zbrojny na jednego z sojuszników będzie interpretowany jako atak zbrojny na wszystkich, ale jest też artykuł 3, który mówi, że jesteś odpowiedzialny za własną obronę i musisz być wystarczająco mocny, aby móc pomóc innym - przypomniał Hodges.

Reklama

Rosja przygotowuje się do długotrwałego konfliktu z Zachodem

Gen. Hodges uczestniczy w odbywającym się w piątek w litewskim parlamencie 9. Wileńskim Forum Bezpieczeństwa, podczas którego omawiane są strategie odstraszania i obrony w sytuacji, gdy Rosja kontynuuje wojnę przeciwko Ukrainie.

Podczas Forum stwierdzono m.in., że wyzwania geopolityczne i zmienność sytuacji bezpieczeństwa osiągnęły bezprecedensowy poziom, a wojna Rosji przeciwko Ukrainie i wojna na Bliskim Wschodzie rozszerzają się i zagrażają bezpieczeństwu europejskiemu.

Zauważono, że Rosja intensywnie przygotowuje się do długotrwałego konfliktu z Zachodem, mobilizując się do wojny poprzez wzmocnienie Zachodniego Okręgu Wojskowego (obwód leningradzki) i inne agresywne środki w przestrzeni gospodarczej, informacyjnej, dyplomatycznej i cybernetycznej.