Ostra zima najmocniej ma uderzyć na północy Europy, tj. w Norwegii, Szwecji, Finlandii i europejskiej części Rosji. Tam ma spaść 25-50 cm, a wysoko w górach nawet 70-100 cm. Śnieg będzie padać także w Hiszpanii. Spaść może nawet 10-50 cm śniegu, a w szczytowych partiach Alp nawet 80-100 cm. Niewykluczony jest też mróz, który w górach może być całodobowy.

Reklama

Śnieżyce nie ominą też północnej części Włoch oraz Austrii. Spaść tam może nawet 20-60 cm, a w wysoko w górach nawet 70-110 cm. Temperatura może spaść do -23 °C. Mieszkańcy tamtych terenów muszą liczyć się z poważnymi utrudnieniami komunikacyjnym.

Atak zimy nie ominie też Wielkiej Brytanii. Opady śniegu prognozowane są na początku marca szczególnie w północnej części Wielkiej Brytanii oraz w rejonach górskich i podgórskich Szkocji.

Czy mróz i śnieżyce dotrą również do Polski? W najbliższych dniach możemy być spokojni o pogodę w naszym kraju. Modele pogodowe IMGW wskazują, że na początku marca powrót mrozu i śniegu nam nie grozi. Średnia temperatura ma być wyższa od normy z poprzednich lat. Jedynie w nocy możliwe są niewielki przymrozki, jednak dni mają być bardzo ciepłe jak na końcówkę pierwszego kwartału roku.

Reklama