Zwycięstwo Trumpa w Sądzie Najwyższym

Sąd Najwyższy USA przyznał kandydatowi w prawyborach prezydenckich po stronie Republikanów, byłemu prezydentowi Donaldowi Trumpowi rację, uchylając decyzję sądu, która wykluczyła go z głosowania w stanie Kolorado. Chodziło o zastosowanie przepisu konstytucji, dotyczącego insurekcji i podżegania oraz wspierania ataku na Kapitol z 6 stycznia 2021 roku.

Reklama

Sędziowie jednogłośnie uchylili decyzję Sądu Najwyższego Kolorado z 19 grudnia o wyrzuceniu Trumpa z prawyborczej rozgrywki - informuje Reuters.

Trump jest faworytem do uzyskania nominacji republikańskiej, by móc następnie zmierzyć się z demokratycznym prezydentem Joe Bidenem w wyborach 5 listopada. Jego jedyną rywalką w walce o nominację Partii Republikańskiej jest była gubernator Karoliny Południowej, Nikki Haley.

"WIELKIE ZWYCIĘSTWO DLA AMERYKI!!!", napisał Donald Trump w mediach społecznościowych natychmiast po ogłoszeniu wyroku.

Sekcja 3 14. poprawki do konstytucji USA zakazuje sprawowania urzędu każdemu "funkcjonariuszowi Stanów Zjednoczonych", który złożył przysięgę "popierania konstytucji Stanów Zjednoczonych", a następnie "zaangażował się w powstanie lub bunt przeciwko niej lub udzielił pomocy lub wsparcia jej wrogom".

Co wolno poszczególnym stanom? Wyrok SN w sprawie Trumpa

Reklama

"[…] poszczególne stany mogą dyskwalifikować osoby piastujące lub ubiegające się o urząd stanowy. Stany nie mają jednak na mocy Konstytucji uprawnień do egzekwowania Sekcji 3 w odniesieniu do urzędów federalnych, w szczególności prezydentury" - czytamy w niepodpisanej opinii sądu.

Sędziowie stwierdzili, że tylko Kongres USA może egzekwować ten przepis wobec federalnych urzędników i kandydatów na ogólnokrajowe urzędy - pisze Reuters.

Trump został również wykluczony z głosowania w stanach Maine i Illinois na podstawie 14. poprawki, ale decyzje te zostały wstrzymane w oczekiwaniu na orzeczenie Sądu Najwyższego w sprawie wyroku z Kolorado.