Ponad 300 uczniów zostało porwanych w czwartek przez uzbrojonych bandytów na motocyklach, którzy zaatakowali szkołę podstawową i średnią LEA w wiosce Kuriga w dystrykcie Chikun w Kadunie - powiedział rzecznik policji stanowej Mansur Hassan. Niektórzy uczniowie zostali uratowani, ale 287 z nich pozostaje z porywaczami - dodał.

Reklama

Uczniowie zostali porwani z terenu szkoły w czwartek rano około godziny 8:00 (czasu lokalnego). Około 287 uczniów nadal znajduje się w rękach bandytów, 100 ze szkoły podstawowej i 187 ze szkoły średniej. Początkowo porwano ponad 300 uczniów, ale niektórzy zostali uratowani - powiedział Hassan.

Stanął w obronie dzieci. Nie żyje

W swoim czwartkowym oświadczeniu gubernator stanu Kaduna, Uba Sani, podkreślił, że jego rząd podejmuje wszelkie możliwe działania w celu zapewnienia bezpiecznego powrotu porwanych uczniów i studentów. Jednocześnie zaznaczył, że członek społeczności, który stanął w obronie ofiar podczas ataku, niestety stracił życie. Prezydent Nigerii oraz doradca ds. bezpieczeństwa narodowego są świadomi sytuacji i podejmują działania w celu wzmocnienia bezpieczeństwa w okolicy. Planowane jest utworzenie komitetu bezpieczeństwa oraz bazy wojskowej w Kuriga - informuje CNN.

Porwania w Nigerii

W Nigerii, porwania nie są nowym problemem i są jednymi z największych wyzwań w tym kraju. Stan Kaduna, graniczący ze stolicą Nigerii, Abudżą, na południowym zachodzie kraju, boryka się z powtarzającymi się przypadkami porwań dla okupu dokonywanymi przez bandytów. W ostatnich latach miało miejsce kilka masowych uprowadzeń, w tym w dzielnicy, gdzie znajduje się LEA Primary and Secondary School. W nocy 14 kwietnia 2014 roku grupa Boko Haram porwała około 276 uczennic Chibok w wieku od 16 do 18 lat.