Nie mówię o poddaniu się. Mówię o mądrej powściągliwości, która jest niczym innym jak siłą - powiedziała Baerbock cytowana przez Deutsche Welle.

Izolacja Iranu w regionie

Zdaniem polityczki kierującej niemieckim resortem spraw zagranicznym Izrael pokazał już wcześniej tę siłę "zwycięstwem swojej obrony". Poprzez zdolność do obrony wraz z silnymi partnerami i państwami w regionie oraz poprzez jasne pokazanie reżimowi irańskiemu, jak bardzo Iran się przeliczył i jest odizolowany w regionie - oznajmiła Baerbock tuż po spotkaniu z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu i prezydentem Icchakiem Herzogiem.

Szefowa MSZ Niemiec podkreśliła, że atak Teheranu "nie pozostanie bez dalszych konsekwencji". Zapowiedziała kontynuację pracy nad rozszerzeniem sankcji na Iran.

Reklama

Stanowisko Netanjahu

Premier Benjamin Netanjahu podziękował Niemcom za pomoc, niemniej zastrzegł, że jego kraj zrobi wszystko, co konieczne, by się bronić.

Dla Baerbock była to siódma wizyta w Izraelu od czasu ataku Hamasu z 7 października, jednak pierwsza w ogóle zachodniego polityka po irańskim ostrzale Izraela.