Amerykański sekretarz stanu Antony Blinken przedstawił coroczny raport USA dotyczący przestrzegania praw człowieka na świecie. Najwięcej miejsca poświęcono państwom, które obecnie biorą czynny udział w konflikcie, ale wspomniano także o Polsce.

Reklama

Niezależność sądownictwa

W raporcie stwierdzono, że w Polsce wciąż istnieją "poważne problemy z niezależnością sądownictwa, znaczące bariery w dostępie do usług związanych ze zdrowiem seksualnym i reprodukcyjnym oraz przestępstwa motywowane antysemityzmem".

Antysemickie incydenty

Wymieniono kilka przypadków antysemickich incydentów m.in. gaszenie świec chanukowych w Sejmie przez posła Grzegorza Brauna.

Reklama

Przedstawiono także aferę z użyciem przez władze oprogramowania szpiegowskiego Pegasus, drobne incydenty na tle rasistowskim, czy też pojedyncze przypadki prześladowania Ukraińców.

Zaznaczono jednak, że sytuacja w Polsce się poprawia, a prawa człowieka, w tym prawa kobiet, były jednym z czołowych tematów ubiegłorocznych wyborów parlamentarnych.

Rząd podjął wiarygodne kroki w celu zidentyfikowania i ukarania urzędników, którzy mogli dopuścić się łamania praw człowieka - czytamy w raporcie.